Results 2013

 


1 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team 07:57.7
2 James Gullen Team Hope Factory Racing 07:59.8
3 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 08:08.1
4 Hugh Carthy Rapha Condor JTL 08:15.8
5 Richard Handley Rapha Condor JTL 08:18.6
6 Dan Evans Velo Club Melyd 08:19.5
7 Josh Teasdale In Gear Quickvit Trainsharp 08:24.7
8 James Knox Champion System -Maxgear RT 08:25.6
9 Pete Tadros In Gear Quickvit Trainsharp 08:29.1
10 Charles Coleman Velo Club Walcot 08:29.2
11 Adam Kenway Team Zenith – www.buzzcycles.co.uk 08:32.2
12 Jack Pullar Madison Genesis 08:32.7
13 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Team 08:35.2
14 Mike Cuming Rapha Condor JTL 08:37.0
15 Conall Yates In Gear Quickvit Trainsharp 08:37.9
16 Michael Smith Team Corley Cycles 08:41.3
17 Danny Axford Arctic-SRAM RT 08:42.6
18 Josh Jardine Kent Valley RC 08:42.9
19 James Dobbin Arctic-SRAM RT 08:43.0
20 Max Spedding Birkenhead North End CC 08:46.6
21 Julian Varley Harrogate Nova CC 08:46.9
22 Nick Spencer Gosforth RC 08:48.4
23 Ian Taylor Ciclocostablanca.com 08:48.7
24 Daniel Patten Team SmartStop P/B Mountain Khakis 08:49.6
25 Luke Mullen Hetton Hawks CC 08:50.1
26 Michael Jones Derwentside CC 08:50.9
27 Benjamin Davis Bristol RC 08:55.0
28 Chris Baines Buxton CC 08:56.3
29 Ben Hetherington Dirt Wheels Cycles 09:02.7
30 Paul Roby Coveryourcar.co.uk RT 09:02.7
31 Aidan Holgate North Lancs RC 09:09.0
32 Jack O’Neill Mike Vaughan Cycles 09:10.3
33 David Crawley Rock to Roll Cycles 09:10.5
34 Paul Jones Bristol South CC 09:10.8
35 Archie Cross Yorkshire Road Club 09:12.4
36 Andrew Pearson Huddersfield Star Whs 09:13.1
37 Tim Wilcock Tyneside Vagabonds CC 09:13.8
38 Michael Broadwith Arctic-SRAM RT 09:15.5
39 Alastair Kay Herbalife-Leisure Lakes Bikes.com 09:16.1
40 Chris Myhill Peak Road Club 09:17.1
41 Alex Jones Clwb Rasio Mona 09:18.7
42 Adam Hartley Velocity WD-40 09:19.9
43 Joey Walker RST Racing Team 09:20.2
44 Adrian Lawson Cadence RT 09:21.2
45 David Watson Coventry RC 09:21.7
46 Tom Garnett Ilkley CC 09:23.1
47 Zak Corum-Haines Brighton Excelsior CC 09:23.9
48 Sam Ward Dirt Wheels Cycles 09:24.9
49 Chris Dyke Manchester Wheelers Club 09:25.8
50 Nick Latimer Rutland CC 09:26.7
51 Jonathan Bayley Gosforth RC 09:29.4
52 Wilf Sargeant West Pennine RC 09:32.7
53 Robert Hayes Manchester Wheelers Club 09:32.7
54 Matthew Pilkington Metaltek, Knights of Old 09:34.8
55 Mark Harrison Houghton CC 09:35.0
56 Sebastian Dickson Thanet RC 09:35.7
57 Bhima Bowden Buxton CC 09:36.4
58 Kieran Savage Seacroft Whs 09:38.5
59 Max Robson Richmond CC 09:39.3
60 Rob Shields GS Metro 09:40.9
61 Stuart Stirland Edinburgh RC 09:41.3
62 Alexander Wilson GVC Edmond de Rothschild Team 09:42.4
63 Patrick Smart Matlock CC 09:43.8
64 Ben Lane GS Metro 09:47.3
65 Alan Thynne PMR @ Toachim House 09:47.5
66 Stewart Gregory Nottingham Clarion CC 09:48.1
67 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 09:49.2
68 Scott Smith Barrow Central Wheelers 09:49.6
69 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC 09:49.6
70 Eugene Cross Yorkshire Road Club 09:50.1
71 Keith Henderson Southborough & Dist. Whs 09:50.8
72 Clive Upton Hambleton RC 09:51.0
73 James Falconer Ferryhill Whs/Mountain High 09:52.4
74 Paul Stubbs Ferryhill Whs/Mountain High 09:54.1
75 Rory Hopcraft Abellio SFA Racing Team 09:55.6
76 Paul Thirling Adept Precision RT/N E Healthcare Solutions 09:55.7
77 Matthew Cartlidge Stone Wheelers CC 09:57.7
78 Daniel Alderton Guernsey Velo Club 10:00.0
79 Chris Burns Ferryhill Whs/Mountain High 10:00.0
80 Chris Danby Drighlington BC 10:00.5
81 Martin Gibson Adept Precision RT/N E Healthcare Solutions 10:01.4
82 Stuart Green Oldham Century RC 10:01.8
83 Nick Decker Congleton CC 10:02.3
84 Nick English AW Cycles.co.uk 10:02.5
85 Simon Warren Norwood Paragon CC 10:03.7
86 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 10:03.9
87 Lynn Hamel Herbalife-Leisure Lakes Bikes.com 10:06.6
88 Ted Cross Yorkshire Road Club 10:07.1
89 Andy Gorton East Lancashire RC 10:08.6
90 Ryan Coulton Salt Ayre Cogset Youth Cycling Club 10:09.8
91 Craig Gath York Cycleworks 10:10.0
92 Peter Greenwood Clayton Velo 10:14.3
93 Stuart Baker Buxton CC 10:18.5
94 Aaron Tonks Ribble Valley CRC 10:18.9
95 Simon Coates Cleveland Wheelers CC 10:19.0
96 Robert Pollen Ashley Touring CC 10:20.6
97 Angela Hibbs Tyneside Vagabonds CC 10:25.6
98 Andrew Askwith Bridlington Cycling Club 10:27.9
99 Peter Byrne In Gear Quickvit Trainsharp 10:29.8
100 John Keane Coventry CC 10:30.2
101 Dan Harwood In Gear Quickvit Trainsharp 10:32.9
102 Kevin Dawson Hambleton RC 10:37.5
103 Marc Allen Swindon Road Club 10:43.3
104 Simon Dowson Settle World Wide Wheelers 10:45.1
105 Paul Hague Gosforth RC 10:47.0
106 David Trotter Lancaster CC 10:50.1
107 Carl Mustil Ferryhill Whs/Mountain High 10:50.5
108 Mark Flannery Richmond CC 10:53.5
109 Tom Clarke Red Rose Olympic 10:53.6
110 Harry Craig Activ Cycles – Corbridge 10:53.7
111 Lewis Hartley Velocity WD-40 10:56.1
112 Ben Trippier East Lancashire RC 10:57.2
113 Jonathan Baines Buxton CC 10:57.7
114 Theo Jefferies Ashley Touring CC 10:58.1
115 Paul Bailey Manchester Wheelers Club 10:58.7
116 Jahan Hunter Ashley Touring CC 10:59.5
117 Sam Mansfield Buxton CC 11:01.6
118 Ivan Paul Ashley Touring CC 11:02.2
119 Alex Trippier East Lancashire RC 11:02.5
120 Lee Cairns Rossington Whs 11:02.8
121 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC 11:03.6
122 William Belcher Clayton Velo 11:04.7
123 Calum Meikle North Cotswolds CC 11:04.8
124 Paul Brierley Huddersfield Road Club 11:06.1
125 Joanne Blakeley Champion System -Maxgear RT 11:07.7
126 Christian Hulme Stretford Wheelers CC 11:08.4
127 David Murphy Liverpool Mercury Dolan CC 11:09.0
128 Sam Wilson Mike Vaughan Cycles 11:12.0
129 Helen Eborall Born to Bike – Bridgtown Cycles 11:12.4
130 Nicola Soden Champion System -Maxgear RT 11:16.3
131 Lou Collins Beeston RC 11:17.0
132 Nick Calvert Adept Precision RT/N E Healthcare Solutions 11:21.1
133 Dougi Hall Border City Whs CC 11:21.7
134 Eve Dixon Champion System -Maxgear RT 11:22.1
135 Oliver Dickson Thanet RC 11:22.3
136 Richard Birkin Nottingham Clarion CC 11:24.2
137 Karen Poole gbcycles.co.uk 11:28.6
138 Cameron Turner Darlington Cycling Club 11:29.7
139 Mark Sanders Mid Devon CC 11:30.5
140 Joe Mann Derwentside CC 11:31.0
141 Stewart Bates TFN Triathlon Club 11:50.1
142 Simon Baines Buxton CC 11:51.1
143 Cameron Heritage Holme Valley Whs 11:51.8
144 Kevin Gibbons Border City Whs CC 11:53.7
145 Nicholas Burton Newark Castle C C 11:58.0
146 Paul Ashcroft Rapha Condor Cycling Club 11:58.3
147 Andrew Newey Ribble Valley CRC 12:03.6
148 James Risk Sportcity Velo 12:03.7
149 Richard Sill Wansbeck CC 12:13.3
150 Annabel Sill Clay Cross RT 12:17.4
151 Mike Westmorland Border City Whs CC 12:43.3
152 Gemma Sargent Dave Hinde RT 12:43.5
153 Paul Heggie Birdwell Whs 13:01.0
154 Jessica Roberts Velo Club Melyd 13:05.8
155 Alice Cobb Scott Contessa Epic RT 13:45.3
156 Michael Cox Ashley Touring CC 13:48.4
157 Isla Rush Wyndymilla 14:06.6
158 Eve Lyon Nutcraker Racing 14:28.1
159 Jonathan Poole Ashley Touring CC 14:46.2
160 Sharon Clifford Coventry RC 14:48.8
161 Dave Archer Bolsover & District CC 17:36.3
162 Luke Thomas Ashley Touring CC 18:33.0