Results national hill climb championship 2005

1 Ben Greenwood Recycling.co.uk 2:26.5
2 Jim Henderson Southport CC 2:26.8
3 David Clarke Rayon D'Argent 2:31.9
4 Rob English 21st Century Airports CT 2:33.9
5 Matt Clinton Team Specialized 2:34.2
6 Jonathan Dayus Arctic Shorter Rochford RT 2:34.8
7 James Dobbin Arctic Shorter Rochford RT 2:35.0
8 Peter Bissell Arctic Shorter Rochford RT 2:36.5
9 William Bell Gemini BC 2:37.2
10 Alex Coutts Flanders/Peebles CC 2:38.0

 

Results Rescued from Internet way back machine

Pos Rider Club N1  
1
Ben Greenwood
Recycling.co.uk
02:26.5
 
2
Jim Henderson
Southport CC
02:26.8
 
3
David Clarke
Rayon D'Argent
02:31.9
 
4
Rob English
21st Century Airports CT
02:33.9
 
5
Matt Clinton
Team Specialized
02:34.2
 
6
Jonathan Dayus
Arctic Shorter Rochford RT
02:34.8
 
7
James Dobbin
Arctic Shorter Rochford RT
02:35.0
 
8
Peter Bissell
Arctic Shorter Rochford RT
02:36.5
 
9
Bill Bell
Gemini BC
02:37.2
 
10
Alex Coutts
FlandersPeebles CC
02:38.0
 
11
Ian Stott
Blackburn & Dist CTC
02:39.0
 
12
Richard Pettinger
Sri Chinmoy Cycling Team
02:39.1
 
13
Danny Axford
Arctic Shorter Rochford RT
02:39.9
 
14
Justin Hoy
Evans Cycles RT
02:40.3
 
15
Stephen Feeney
Chester RC
02:40.9
 
16
Stephen Davies
Fibrax Wrexham RC
02:41.5
 
17
Robert Adams
Bristol South CC
02:41.8
 
18
John Hey
West Pennine RC
02:41.8
 
19
Adam Blythe
Pinarello RT
02:42.5
 
20
Dave Ebbrell
Blackburn & Dist CTC
02:42.7
 
21
Richard Binks
Huddersfield RC
02:44.7
 
22
Chris Myhill
Southport CC
02:44.8
 
23
Sam Clark
Buxton CC
02:45.8
 
24
Glen Kenyon
Lancashire RC
02:46.3
 
25
Jamie Newall
Evans Cycles RT
02:46.4
 
26
Steven Burke
Sport City Velo
02:47.1
 
27
Paul Caswell
Harrogate Nova CC
02:47.8
 
28
James Ward
Cambridge CC
02:47.9
 
29
Tim Bayley
Arctic Shorter Rochford RT
02:48.2
 
30
Carl Helliwell
Blackburn & Dist CTC
02:48.7
 
31
Peter Shepherd
Harrogate Nova CC
02:49.4
 
32
Jim Cheek
Lewes Wanderers CC
02:51.0
 
33
Tony Kelly
Addiscombe CC
02:51.6
 
34
Nathan Turnbull
Leigh Premier RC
02:52.3
 
35
Michael Mallen
G S Metro
02:52.4
 
36
John Storms
Tri Cyclists
02:53.4
 
37
Liam Holohan
Triangle Bianchi RT
02:54.5
 
38
Daniel Shand
West Pennine RC
02:54.7
 
39
Martin Bawden
Royal Air Force CC
02:55.0
 
40
Simon Whitfield
Stockton Whs CC
02:55.2
 
41
Ishmael Burdeau
Brighton Mitre CC
02:55.3
 
42
Simon Warren
Norwood Paragon CC
02:56.1
 
43
Stewart House
Arctic Shorter Rochford RT
02:56.2
 
44
Jon Wood
Coventry CC
02:56.8
 
45
Edward Pickering
Norwood Paragon
02:57.0
 
46
Robert Gough
Chippenham & Dist Whs
02:57.2
 
47
Thomas Clark
Buxton CC
02:57.8
 
48
Scarlett Parker
Lea Valley CC
02:58.3
 
49
Paul O'Mahoney
Barrow Central Whs
02:58.6
 
50
Max Bienkowski
Ashurst BC
02:59.7
 
51
John Ealing
Rossendale RC
02:59.9
 
52
Adam Pinder
Blackburn & Dist CTC
03:00.8
 
53
Edmund Leary
St Helens CRC
03:00.8
 
54
Peter Greenwood
Clayton Velo Club
03:01.1
 
55
Cameron Turner
Richmond & Darlington CC
03:01.5
 
56
Matt BIythe
Newport (Salop) CC
03:02.9
 
57
Alex Ainsley
Cleveland Whs
03:03.0
 
58
Robert Gallagher
Leigh Premier RC
03:03.3
 
59
Paul Shallicker
Lancashire RC
03:03.5
 
60
Ian Taylor
Sunderland Clarion
03:04.2
 
61
Chris Edmonson
Blackburn & Dist CTC
03:04.8
 
62
James Stewart
Ashurst BC
03:04.9
 
63
Paul Smith
Blackburn & Dist CTC
03:04.9
 
64
John Hartley
Rossendale RC
03:05.0
 
65
Jonathan Atkinson
Bronte Whs
03:05.6
 
66
Brian Pool
Andersons Racing
03:06.1
 
67
Rob Weare
Coventry CC
03:08.1
 
68
Dawe Collinge
Blackburn & Dist CTC
03:08.4
 
69
Ian Kenworthy
Oldham Century RC
03:09.5
 
70
Steven Guymer
Sport City Velo
03:09.8
 
71
Ben Treanor
Rossendale RC
03:10.4
 
72
Daniel Gee
Ashfield RC
03:10.6
 
73
William Brown
Rossendale RC
03:11.0
 
74
Ben Blundell
Buxton CC
03:11.4
 
75
Andrew Grice
Southport CC
03:11.6
 
76
Carl Pawson
Nelson Whs CC
03:12.0
 
77
Jon Dance
ABC Centreville
03:14.4
 
78
Matt Muir
Lancaster CC
03:14.8
 
79
Ben Green
Manchester Whs
03:15.7
 
80
Josh Myers
Wensleydale Whs
03:16.4
 
81
Chris Lea
Buxton CC
03:16.5
 
82
Stefan Pantos
Oxford University CC
03:16.8
 
83
Paul Brierley
Huddersfield RC
03:17.3
 
84
Carl Saint
Yorkshire RC
03:17.5
 
85
James Clark
Musselburgh RCC
03:17.9
 
86
Paul Murphy
Tyneside Vagabonds
03:19.1
 
87
Robin Brennan
Preston CC
03:19.1
 
88
John Keane
Coventry CC
03:19.3
 
89
Thomas Wood
Holme Valley Whs
03:19.8
 
90
Matthew Wood
Holme Valley Whs
03:19.9
 
91
Michael Forte
VS Cycles Brighouse
03:21.3
 
92
Phil Malcolm
Honister 92
03:22.4
 
93
Marc Allen
Swindon RC
03:22.6
 
94
Andrew McCann
Ribble Valley CRC
03:22.7
 
95
Ewan Short
Climb on Bikes RT
03:23.1
 
96
Levi Huck
Doncaster Whs
03:23.9
 
97
Nigel Bennett
Meanwood Whs
03:24.1
 
98
Richard Birkin
Ashfield RC
03:24.4
 
99
Carlo Berton
Border City Whs
03:24.5
 
100
Lee Cairns
Team Swift-Allsports
03:24.6
 
101
Michael Hutchinson
API Metrow
03:24.8
 
102
Darrell Shaw
Stretford Whs
03:25.1
 
103
Owen Milton
Huddersfield RC
03:25.2
 
104
Bill Harris
Hinckley CRC
03:25.5
 
105
Matthew Barker
Otley CC
03:25.7
 
106
Andrew Jones
Royal Dean Forest CC
03:26.1
 
107
Howard Newhall
Withington Whs
03:26.5
 
108
Handle Sherrton
Team Swift-Alisports
03:28.0
 
109
Andrew Pyatt
West Pennine RC
03:31.7
 
110
Graeme McCulloch
Stretford Whs
03:32.1
 
111
Miss Ann Bowditch
Guernsey Velo Club
03:34.6
 
112
Mike Hudspith
Godric CC
03:36.4
 
113
Ethan Conlin
Stockton Whs
03:39.6
 
114
Jack Kirk
Halesowen CC
03:44.8
 
115
Trevor Pain
North Hampshire RC
03:45.5
 
116
Miss Hannah Bussey
VC Meudon
03:51.9
 
117
Ken Roberts
Lancaster CC
03:54.0
 
118
David Griffiths
Oswestry Paragon CC
03:54.9
 
119
Mike Westmorland
Border City Whs
03:58.0
 
120
Mrs Jane Morris
Perth United CC
03:58.5
 
121
Ms Carol Westmorland
Border City Whs
04:01.0
 
122
Aaron Mauby
Blackburn & Dist CTC
04:02.5
 
123
Kevin Hesketh
Ribble Valley CRC
04:03.2
 
124
Nick Pickup
Lancashire RC
04:07.1
 
125
Peter Guy
Hartlepool CC
04:09.8
 
126
Ian Kellaway
Coventry CC
04:11.9
 
127
Eddie Farrell
Wigan Whs CC
04:26.3
 
128
Mrs Marian Hesketh
Ribble Valley CRC
04:28.2
 
129
Miss Tara Scott
Blackburn & Dist CTC
04:34.0
 
130
Mrs Julie Bake
Team Clean
04:34.2
 
131
Miss Denise Shackleton
Halifax Racing Club
04:40.2
 
132
Miss Alexandra Laycock
Stourbridge CC
04:41.5
 
133
Adam Oliver
Doncaster Whs
05:22.8
 
134
Miss Hannah Conlin
Science in Sport.com
05:26.7
 
1000
Mrs Abigail Storms
Tri Cyclists
 
 
1001
Steven Mercer
Royal NavyRoyal Marines CA
 
 
1002
Peter Byrne
Hastings & St Leonards CC
 
 
1003
Paul Bailey
Newport (Salop) CC
 
 
1004
Stephen Nunn
Arctic Shorter Rochford RT
 
 
1005
Miss Rachel Hughes
Oxford University CC
 
 
1006
Sion Jones
Science in Sport.com
 
 
1007
Matt Melville
Evans Cycles RT
 
 
1008
Jose Pinon-Shaw
Preston Whs
 
 
1009
Alan Gay
Team Swift-Allsports
 
 
1010
Stuart Wright
API Metrow
 
 
1011
Craig Lamb
Alford Whs CC
 
 
1012
Andreas Wolff
Otley CC
 
 
1013
Mark Arnold
API Metrow
 
 
1014
Mark Turnbull
Leigh Premier RC
 
 
1015
Peter Tadros
In-Gear Quickvit RT
 
 
1016
Paul Smith
Seamons CC
 
 
1017
Matt Goodes
De Laune CC
 
 
1018
Thomas Martyn
Pendle Forest CC